ZENE, AMIT MINDANNYIAN SZERETÜNK. DANUBIUS AZ ÉN RÁDIÓM!

danubiusdgsoft@freemail.hu

Az ötlet és az indulás[szerkesztés]

1985-ben Ausztriában született meg az első magyarországi kereskedelmi rádió ötlete. Ausztriában nem volt szabad kereskedelmi rádiókat üzemeltetni, ezért üzletemberekMagyarország nyugati részén szerettek volna létrehozni egy Ausztriában is hallható német nyelvű rádiót. Azzal a kéréssel keresték meg a Magyar Rádió vezetését, hogy az új rádióadót közösen alapítsák meg. Az ötlet tetszést keltett, hiszen ez jó befektetésnek tűnt, tekintettel a nyaranta Balatonhoz utazó nagy számú német nyelvű turistára. A lehetőség a hirdetőket is vonzotta. Az osztrák fél azonban rejtélyes okból visszalépett, így az adót a Magyar Rádió egyedül hozta létre. Az előkészületek februárban és márciusban kezdődtek meg. Az első hivatalos műsorsugárzás a Balatonnál 1986 júliusában indult a 100,5 MHz frekvencián a kab-hegyi adóról, német nyelven. A Radio Danubius a turistáknak szóló rádió volt, és a műsorideje reggel 7-től este 6 óráig tartott, majd a turistaszezon végével (szeptemberben) elhallgatott. Ebben az idősávban főleg zene, turistáknak szóló információk, hírek, időjárás-előrejelzés és természetesen reklámok szóltak. Ez volt az első, és még nagyon hosszú ideig az egyetlen folyamatos élő rádióműsor Magyarországon. Éppen az élő adás miatt, a Magyar Rádió és a Radio Danubius szerkesztőinek nagy kihívást jelentett a műsorok szerkesztése, hiszen ehhez akkor komoly technikai ismeretekkel kellett rendelkezniük. Ekkoriban a Radio Danubiust sokan elbukott vállalkozásnak titulálták, de a rádió terjeszkedésével ezek a hangok elhalkultak.[2]

A két nyelvű rádió megalakulása, és a sokfajta zenei stílus[szerkesztés]

1987-ben új stúdióból jelentkezett a rádió. Az első műsorvezetők egyike, Fikár László volt. Április végétől 15 órában sugározta adásait. Ugyan ebben az évben Budapesten is lehetett fogni a rádiót, mégpedig a Kossuth Rádió frekvenciáján, minden nap 6 óra és 21 óra között. Az 1988 április 15-én induló műsort már Sopron térségében is hallgathatták az érdeklődők. A cél nem volt titkolt: Ezzel a lépéssel a határon túl élőket célozták meg. Ez év márciusában Dr. Agárdi Péter, a Magyar Rádió elnökhelyettese bejelentette, hogy a Danubius Rádió már nem csak a turistaszezonban szól, hanem októbertől magyar nyelven, kibővült műsoridővel folytatja sugárzását. A rádió már a német szezonban is este 9 órától hajnali 2 óráig magyar nyelvű adással jelentkezett, sőt már napközben is megszólaltak magyar felhívások. A zenék beszerzésében a német rádiók sokat segédkeztek. A hallgatok széles zenei palettát ismerhettek meg, attól függően, hogy a zenei szerkesztő mit választott. 1989-ben a rádió megkísérelte a sopronit német, míg az ország többi részén sugárzott adást magyar nyelven közvetíti, ám a terv kevésbé gazdaságos mivolta miatt a terv végül nem valósult meg.

A Danubius Rádió konkurenciái és a fiatalítása[szerkesztés]

A rádió sugárzásának bővítése[szerkesztés]

1988-ban már zömmel magyarul szóló rádió volt. Újabb adók kezdték el sugározni az adást, már napi 21 óra adásidővel. A Magyar Rádió úgy döntött, hogy az új adók kihasználtsága érdekében kiveszi a körzeti adásokat, és itt is a Danubius programját kezdi el sugározni. Ezek az adók Szegeden és Debrecenben jöttek létre. A Danubius Rádió ekkoriban lett országos ismertségű rádió.

A fiatalítás[szerkesztés]

Új műsorvezetők érkeztek a rádióhoz, a cél a kereskedelmi rádiók egyik fontos jellemzőjének, az egységes arculatnak a kialakítása volt.

Megjelennek a versenytársak[szerkesztés]

A konkurencia megjelenésével a rádió szerkesztésének szakítani kellett a korábban jellemző vegyes zenei palettával. Egyedülálló volt az is a Magyar Rádión belül, hogy a hírszerkesztők külföldi hírszolgálatok anyagaiból is dolgozhattak. Ez a rádiót egyedülálló politikai jogokkal ruházta fel a rendszerváltás idején.

A Danubius rádió, mint hírközpont[szerkesztés]

1989 tavaszától, a turistaszezon kezdetével ismét felhangoztak a német nyelvű híradások. A Danubius ekkor még német nyelvű adó volt, így foglalkoznia kellett a kelet-német menekültek problémáival is. A német menekültek hasznos információkat kaptak többek között az ellátásukról, illetve az útlevélszerzési lehetőségeikről. Így a rádió kisebb hírközponttá alakult.

román forradalom idején is hírközpont szerepet töltött be a Danubius. 1990 őszén a Taxisblokád ideje alatt ez az adó szólt a taxikban is.

Verseny a konkurenciával[szerkesztés]

90-es években a rádió helyzete megszilárdult a Magyar Rádión belül. Már állandó stúdióval és szerkesztőkkel rendelkezett. Műsorát napi 21 órában sugározta magyar nyelven. ALakihegyről a 873 kHz-en sugárzott Calypso Rádió után újabb konkurensek jöttek létre. 1994-ben még a Danubius vezetett, egy évvel később azonban egyes mutatókban már jobbnak bizonyult a fővárosba költözött Juventus Rádió. A versengő kereskedelmi rádiók teret nyertek az állami rádiókkal szemben.

A médiatörvény kérdése, és a reklámbevételek[szerkesztés]

A Danubius Rádió a Magyar Rádió szervezetében bizonytalan volt, ugyanis 1994-ben egy új médiatörvényt kezdtek kidolgozni, mely szerint a Magyar Rádió közszolgálati funkciójához nem illeszthető egy kereskedelmi rádióadó. A törvény azonban egy ideig nem lépett életbe. Már az 1994-es év első felében tett törvényjavaslatok szerint, 1995 végére pályázatot kellett volna kiírni a Danubius frekvenciáira. 

 

                                      MŰSOROK:

Hétköznap

01:00-02:00 Magyar óra

02:00-03:00 Jazz óra

04:00-05:00 Világzene

05:00-10:00 Danubius Reggel

10:00-15:00 Kívánságműsor

15:00-20:00 Danubius Online

20:00-01:00 Danubius Light

Hétvége

01:00-02:00 Magyar óra

02:00-03:00 Jazz óra

04:00-05:00 Világzene

05:00-20:00 Danubius Online

20:00-01:00 Danubius Light

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 3
Heti: 4
Havi: 4
Össz.: 6 505

Látogatottság növelés
Oldal: Rádió
ZENE, AMIT MINDANNYIAN SZERETÜNK. DANUBIUS AZ ÉN RÁDIÓM! - © 2008 - 2025 - danubius-fm.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »